facebook

Atrakcje turystyczne.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
11 22 33 44

Pułtusk to zabytkowe, urocze miasteczko położone w północnej części Mazowsza, ok 60 km od Warszawy, na szlaku prowadzącym nad Jeziora Mazurskie (droga 61 ). Wiedzie również tędy naturalny trakt wodny rzeką Narew do krainy Wielkich Jezior i na Pojezierze Augustowskie. W Pułtusku Narew rozwidla się, malowniczo opasając piękną Starówkę, kryjącą cenne zabytki mówiące o bogatej przeszłości tego ośrodka. Te najważniejsze stoją przy jednym z najdłuższych Rynków w Europie – Ratusz, dawny zamek biskupów płockich, gotycka kolegiata oraz XVIII i XIX– wieczne kolorowe kamieniczki usadowione wokół całego placu. Wyspę na której ulokował się rynek opłynąć można gondolą, rowerkiem wodnym lub kajakiem, co z pewnością przypadnie do gustu nie jednemu turyście.

Pułtusk otacza malownicza okolica, zachęcająca do wycieczek pieszych i rowerowych co ułatwiają poprowadzone ścieżki i szlaki rowerowe. Jest ich 5 o łącznej długość 97,4 km. Ponadto od południa miasto okala dorzecze Narwi łączące się z nurtami Bugu, zaś od strony wschodniej lasy rozległej Puszczy Białej.

Rynek

Niektórzy twierdzą, że najdłuższy w Europie. Czterystumetrowy, prostokątny plac wybrukowany "kocimi łbami" jest sercem starej części miasta. W pierzejach rynku zachowały się klasycystyczne kamienice z pierwszej połowy XIX w. Wieść niesie, że pod nr 29 kwaterował na przełomie 1806 i 1807 r. Napoleon. Cesarz wypoczywał po zwycięskiej bitwie z Rosjanami. Pośrodku rynku wznosi się ratusz. Do gotyckiej, ośmiokondygnacyjnej wieży dobudowano po II wojnie światowej neoklasycystyczny budynek.

Bazylika Zwiastowania NMP i św. Mateusza

Znajduje się na północnym krańcu rynku, jej ściany bieleją między drzewami. Trzynawową, gotycką świątynię wzniesiono w 1449 r. z fundacji biskupa Pawła Giżyckiego. Sto lat później na zlecenie biskupa Andrzeja Noskowskiego architekt Jan Baptysta z Wenecji dobudował renesansową boczną kaplicę. Ten sam artysta podjął się przebudowy sklepienia nawy głównej. Sufit ozdobiony geometryczną siecią połączonych kół nazwano "sklepieniem pułtuskim" i powtórzono w innych świątyniach Mazowsza (m.in. w Broku nad Bugiem). Wyposażenie bazyliki jest młodsze niż jej mury; większość utrzymana jest w stylu barokowym. Bogatymi zdobieniami pyszni się piętnaście ołtarzy bocznych, stalle, ambona oraz osiem epitafiów rodziny Załuskich.

Kaplica św. Marii Magdaleny

Zamyka od południa rynek, nazywana popularnie Magdalenką, gdyż patronką kaplicy jest Św. Maria Magdalena. To renesansowy kościół z pierwszej połowy XVI w. To rzadki w Polsce przykład wolno stojącej świątyni zbudowanej na planie koła. Fundatorem kaplicy był biskup Andrzej Krzycki, sekretarz samego króla Zygmunta I. Badania archeologiczne wykazały, że w okresie XIII-XVII w. funkcjonował tutaj cmentarz.

Dom Polonii

Usytuowany jest na wzniesieniu na południowym krańcu rynku. Położony jest w pięknym parku nad Narwią na skraju Puszczy Białej. Ten średniowieczny zamek wybudowano w XIV w. na miejscu wcześniejszego, drewnianego podobnego obiektu spalonego przez Litwinów. W 1974 roku został przekazany Towarzystwu Łączności z Polonią Zagraniczną "Polonia". Od 1989 r. odbudowana po zniszczeniach jakie przyniosła ostatnia wojna, rezydencja ta jest siedzibą Domu Polonii. W pięknie odrestaurowanych zamkowych komnatach mieszczą sie m.in. sala koncertowa, kominkowa, konferencyjna, bilardowa oraz galeria sztuki.